Černá Hora je malá a mladá evropská země, která mezi turisty není příliš známá. Když už jí někdo zná, tak většinou ve spojení s nádherným jadranským pobřežím. Je toho zde ale mnohem více k vidění a zažití. Tento malý stát je z větší části hornatý, zbytek krajiny je velmi rozmanitý. Kromě hor a kaňonů, zde naleznete velmi dlouhé pobřeží a neuvěřitelné mořské zátoky. Nadšení z této země budou zejména milovníci horské turistiky a cyklistiky. Po celé zemi lze narazit na řadu různý archeologických nalezišť. Seznámit se tak můžete s nálezy kultur, jako byla ta ilyrská, řecká, římská, byzantská, slovanská, benátská a turecká.
Dovolená Černá Hora může být nejen příjemná, ale i přínosná. Největším lákadlem ale zůstává Jaderské moře. V létě se jeho teplota pohybuje mezi 24 až 25 °C. Nejteplejší je moře v srpnu. Černohorské pláže patří k nejkrásnějším na Jadranu. Nejnavštěvovanější oblastí je budvanská riviéra. Zdejší téměř dvoukilometrová pláž byla v roce 1935 vyhlášena v Paříži jako nekrásnější v Evropě. Obrovskou výhodou černohorských pláží je to, že jsou písčité a velmi rozsáhlé. Mimo ty městské jako v Budvě a v Bečiči, nejsou černohorské pláže ani nijak moc turisty přeplněné. Klidnější pláže jsou na obtížněji přístupných místech. Výstavní pláží budvanské riviéry je Slovanská pláž. Ta je výborně zařízena, nabízí všechny možné vodní atrakce, které vás jen napadnou.
Kromě moře je turistickým lákadlem černohorská panenská a drsná příroda a atraktivní památky. Budete-li mít možnost, vyrazte do města Pljevlja. V tomto městě se můžete podívat na největší minaret balkánského poloostrova. Minaret se nachází v Husajn Pašově mešitě. A až se vynadíváte, tak můžete vyrazit po cestě nad městem do asi 1 km vzdáleného kláštera sv. Trojice. V klášteře je unikátní kostel s krásnou freskovou výzdobou. Navštívit také můžete národní park Durmitor, kaňon řeky Tary, který je nejhlubším v Evropě. Vyrazit můžete také do národního parku Biogradska gora nebo Skadarského jezera.